Výprava na Brtničku – do přírody i za kulturou

09.12.2017 13:30

Naši členové si jistě vzpomenou na jednu z nejoblíbenějších výprav: do údolí říčky Brtničky (kolébky trampingu na Jihlavsku). Vlakem ideální spojení i z Třebíče. Vystupovali jsme zpravidla na zastávce Přímělkov a poté se vydali na zříceninu hradu Rokštejna. Po zastávce a několika hrách na Rokštejně jsme putovali dále po modré značce nitrem divukrásného údolí Brtničky. Občerstvení v Brtnici, a poslední etapa vedla "přes kopec": lesy na nádraží do Bransouz. Nádherná příroda, tiché zalesněné údolí, a příjemných 16 km na pohodové celodenní výpravě.

Dovolujeme si přinést tip na tuto oblíbenou výpravu i nyní po mnoha letech: leccos se zde změnilo, například zřícenina Rokštejna byla po archeologických průzkumech zakonzervována, stěny zpevněny a zastřešeny, dokonce byla zpřístupněna i věž – pěkná vyhlídka do přilehlého údolí (za mírný poplatek 20 Kč).

Pro třebíčské výletníky se tak například nabízí možnost vyrazit v sobotu ráno osobním vlakem 7:35 směr Přímělkov a absolvovat poté celou pěší trasu tak, jak byla popsána výše (se zastávkou na občerstvení v Brtnici). Anebo vyjet autobusem společnosti Tredos v 9:20 ze zast. Třebíč/Sucheniova (od autobus. nádraží) přímo do Brtnice a obrácenou trasu (čili Brtnice-Přímělkov) absolvovat mírně zkrácenou, pouze údolím Brtničky (cca 10 km).

V Brtnici lze doporučit návštěvu rodného domu architekta Hoffmanna (na dolní straně náměstí).

V Brtnici jsme zároveň na podzim 2017 měli možnost shlédnout jedinečný kulturní tip: v prostorách Domu Valdštejnů na horní straně náměstí  vystavoval obrazy známý třebíčský malíř (a příznivec naší Čtyřky) pan Aleš Venhoda. Aby byla výstava tematická, byla zaměřena téměř výhradně na Brtnici i samotné údolí Brtničky. Mohli jsme se tak na vlastní oči přesvědčit, jak tento krásný kout Vrchoviny vnímá pan Venhoda ve svých obrazech.

Informace o výstavě na webu města Brtnice.

(odkaz do mapy https://mapy.cz/s/1X8SN)

 

Brtnička očima Aleše Venhody (repro z internetu - Galerie D):

Venhoda Aleš - Brtnička

—————

Zpět


Kontakt

Karel Němec & Ivo Krčmář

728 856 553
608 745 458